Barlowova šošovka je trubica s niekoľkými optickými prvkami, ktorá násobí zväčšenie okulára teleskopu podľa hodnoty uvedenej na okulári. 

Barlowova šošovka je pomenovaná podľa Petra Barlowa. Je to rozptylná šošovka, ktorá pri použití v sérii s inými optickými prvkami v optickej sústave zväčšuje efektívnu ohniskovú vzdialenosť optickej sústavy, ako ju vidia všetky prvky za ňou v optickej sústave. Praktickým výsledkom je, že vložením Barlowovej šošovky sa obraz zväčší. Skutočný Barlowov objektív sa neskladá z jediného skleneného prvku, pretože by to spôsobilo chromatickú a sférickú aberáciu, pokiaľ objektív nie je asférický. Bežnejšie konfigurácie používajú tri alebo viac prvkov na achromatickú korekciu alebo apochromatickú korekciu a vyššiu kvalitu obrazu. 

Pri astronomickom použití sa Barlowova šošovka môže umiestniť bezprostredne pred okulár, čím sa účinne skráti ohnisková vzdialenosť okulára o veľkosť Barlowovej divergencie. Keďže zväčšenie, ktoré poskytuje ďalekohľad a okulár, sa rovná ohniskovej vzdialenosti ďalekohľadu vydelenej ohniskovou vzdialenosťou okulára, výsledkom je zväčšenie obrazu.

Astronomické Barlowove šošovky sa hodnotia podľa veľkosti zväčšenia, ktoré vytvárajú. Najčastejšie sa používajú Barlowove šošovky s rozsahom 2x alebo 3x, ale k dispozícii sú aj nastaviteľné Barlowove šošovky. Výkon nastaviteľných Barlowových šošoviek sa mení pridaním predlžovacej trubice medzi Barlowovu šošovku a okulár, čím sa zväčší zväčšenie.

Miera zväčšenia je o jednotku väčšia ako vzdialenosť medzi Barlowovou šošovkou a šošovkou okulára, keď sa vzdialenosť meria v jednotkách ohniskovej vzdialenosti Barlowovej šošovky. Štandardná Barlowova šošovka je umiestnená v trubici dlhej jednu ohniskovú vzdialenosť, takže zaostrovacia šošovka vložená do konca trubice bude od Barlowovej šošovky na druhom konci oddelená jednou ohniskovou vzdialenosťou, a preto vytvorí zväčšenie 2-krát väčšie, ako by vytvoril samotný okulár. Ak sa dĺžka tubusu štandardnej Barlowovej šošovky zdvojnásobí 2-násobne, potom sú šošovky oddelené dvoma Barlowovými ohniskovými vzdialenosťami a stanú sa z nich 3x Barlowove šošovky. Podobne, ak sa dĺžka tubusu strojnásobí, potom sú šošovky oddelené 3 Barlowovými ohniskovými vzdialenosťami a stane sa z nich 4x Barlow atď.

Častým omylom je, že väčšie zväčšenie vždy znamená kvalitnejší obraz. V praxi je však kvalita obrazu vo všeobecnosti obmedzená kvalitou optiky (objektívov) alebo atmosférickými podmienkami pozorovania, nie zväčšením. 

Rýchle info -23% Doprava Zadarmo
Celestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 3xCelestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 3x

Celestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 3x

Skladom
146,20 € 190,10 €
121,83 € bez DPH
• Kvalitný X-Cel LX 3x Barlow strojnásobuje zväčšenie akéhokoľvek 1,25" okulára, ideálny pre majiteľov rýchlych teleskopov s krátkou…
Rýchle info -23% Doprava Zadarmo
Celestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 2xCelestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 2x

Celestron 1,25" Barlow šošovka X-Cel LX 2x

Skladom
134,90 € 175,30 €
112,42 € bez DPH
• Vysokokvalitný X-Cel LX 2x Barlow zdvojnásobuje zväčšenie akéhokoľvek 1,25" okulára • Trojprvková, apochromatická, plne viacvrstvová…
Rýchle info -13%
Celestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2xCelestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2x

Celestron 1,25" Barlow šošovka OMNI 2x

Skladom
62,50 € 72,20 €
52,08 € bez DPH
• Zdvojnásobte zväčšenie každého okulára, ktorý vlastníte, pomocou objektívu Omni 2X Barlow • Zachovajte si očný reliéf svojich okulárov a…