Ďalekohľady
Teleskopy sú zariadenia s dvoma sústavami šošoviek, ktoré sa používajú na pozorovanie vzdialených objektov. Základným parametrom pri výbere ďalekohľadu je priemer objektívu a jeho zväčšenie. Ďalekohľad s označením 12x40 má 12-násobné zväčšenie a priemer výstupného objektívu 40 mm. Okrem optickej kvality určuje vlastnosti ďalekohľadu aj optická konštrukcia, klasická alebo priama. Pri výbere sa určite budeme zaujímať o akúkoľvek odolnosť voči vode, ošetrenie interiéru proti zahmlievaniu atď.
Pre ľahšiu orientáciu sme ďalekohľady rozdelili do nasledujúcich základných skupín: detské, poľovnícke, turistické, vreckové, astronomické alebo vojenské ďalekohľady, prípadne ďalekohľady so zoomom podľa ich funkcií alebo konkrétnych rozmerov, vodotesnosti... všetko si môžete vyfiltrovať. Viac informácií o jednotlivých kategóriách nájdete v našom článku o tom, ako si vybrať ďalekohľad."
Mohlo by vás zaujímať:
Ako nastaviť ďalekohľad
Ako vybrať ďalekohľad
Napriek popularite ďalekohľadov je pre mnohých potenciálnych kupujúcich stále záhadou, ako takéto ďalekohľady fungujú, v čom je jeden lepší ako druhý a čo znamenajú všetky tie čísla v názve ďalekohľadu. Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu, si prečítajte všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste si mohli byť istí, že vyberáte správny ďalekohľad na to, čo chcete pozorovať.
Jednoducho povedané, ďalekohľad používa sústavu optických prvkov (šošoviek) a hranolov na vytvorenie zväčšeného obrazu vzdialených osôb, miest alebo vecí. Použitie dvoch paralelných optických tubusov vám umožňuje pozorovať oboma očami, čo je pohodlnejšie a prirodzenejšie ako pri monokulároch alebo ďalekohľadoch, kde musíte mať jedno oko zatvorené. Okrem toho sa pri otvorených očiach zachováva hĺbka ostrosti, čo vedie k bohatému a pohlcujúcemu zážitku, pri ktorom scéna nadobúda realistickejší trojrozmerný vzhľad.
Pri nákupe ďalekohľadov si môžete všimnúť, že niektoré vyzerajú veľmi úzke a iné skôr objemné. Je to preto, že vzhľad a veľkosť ďalekohľadu závisí od typu použitého hranola. Hranol sa používa na korekciu horizontálneho a vertikálneho zarovnania pohľadu, aby scéna vyzerala prirodzene; bez hranola by ďalekohľad prevrátil veci naruby a vymykal by sa pôvodnému pohľadu. Existujú dva hlavné typy hranolov: strechové hranoly a porro hranoly. Sklenené prvky v strechovitom hranole sú v jednej línii, vďaka čomu je strechovitý teleskop elegantnejší a ľahšie sa drží. V prípade porro hranolov sú sklenené prvky navzájom posunuté a môžu poskytovať väčšiu hĺbku ostrosti a širšie zorné pole v porovnaní s podobnými modelmi so strechovitým hranolom. To sa dosiahne naklonením dráhy svetla, čím sa skráti dĺžka a šošovky sa rozprestrú ďalej od seba.
Medzi zdanlivo podobnými ďalekohľadmi môže byť veľké cenové rozpätie. V našom obchode tak nájdete ďalekohľady v cenovom rozpätí od menej ako 500 do takmer 200 tisíc korún. Hlavným dôvodom takého širokého cenového rozpätia je kvalita optiky, typ povlakov aplikovaných na šošovky a ďalšie pokročilé funkcie, ako aj napríklad špecifický materiál tela. Okrem toho je typ hranola často faktorom určujúcim cenu. Vzhľadom na fyzikálne zákony pri navrhovaní a výrobe kompaktného strechového hranola môžete mať strechový hranol a porroskop, ktoré sa zdajú byť identické z hľadiska kvality a výkonu, ale cena strechového hranola bude vyššia ako cena porroskopu. Dobrou správou je, že ak pre vás tvarový faktor ďalekohľadu nie je problém, mnohí ľudia zistia, že výberom Porro hranola môžu zlepšiť kvalitu svojho ďalekohľadu bez toho, aby viac zaťažili svoj rozpočet.
Technicky je typ hranola používaný v ďalekohľadoch dvojitý Porro hranol, ale vždy sa skracuje na "Porro". Vždy sa píše s veľkým začiatočným písmenom, pretože ide o priezvisko vynálezcu Ignácia Porra, ktorý tento systém hranolov navrhol okolo roku 1850. Táto najzákladnejšia konfigurácia hranolov je definovaná zakrivenou dráhou svetla, ktorá posúva bod, v ktorom svetlo vstupuje do hranola a vystupuje z neho, čo vytvára známy vzhľad "tradičných" alebo "staromódnych" ďalekohľadov.
Termín "strechový hranol" sa pôvodne používal na označenie konštrukcie Abbe-Koenigovho (AK) hranola, ktorý koriguje obraz horizontálne a vertikálne, pričom zachováva rovnú líniu od miesta, kde svetlo vstupuje do hranola a vystupuje z neho. Najbežnejšou konfiguráciou je hranol AK, ale existujú aj ďalšie varianty pôvodného strešného hranola AK, napríklad Amici a Schmidt-Pechan (SP). Hoci plnia rovnakú základnú funkciu, optické dráhy sa líšia v korekcii orientácie obrazu. Hlavnou výhodou konštrukcie SP je, že je kompaktnejšia ako hranoly Amici a AK, čo má za následok tenšie optické tubusy, ktoré sa ľahšie držia, najmä pri dlhých zaskleniach. Spoločnosť Zeiss je známa používaním hranolov SP.
Náš tip
Vzhľadom na to, že výroba ďalekohľadov s Porro hranolmi je zvyčajne lacnejšia ako výroba strechových hranolov, môžete často získať kvalitnejší a väčší model s Porro hranolmi za približne rovnakú cenu ako porovnateľný strechový hranol.
Slovník ďalekohľadov: čo potrebujete vedieť
Zväčšenie a objektív
Všetky ďalekohľady sú označené radom čísel, napríklad 10x42 a 7x20, ktoré označujú ich zväčšenie a priemer objektívu. V tomto príklade 10x42 znamená, že ďalekohľad má desaťnásobné zväčšenie, takže pri pohľade cez neho sa zdá, že je desaťkrát bližšie ako pri pohľade voľným okom. Vo väčšine situácií postačí ďalekohľad so 7- až 10-násobným zväčšením. Návštevníci kina alebo divadla by si mali vybrať niečo v rozsahu 3-5x, podľa toho, kde sedia; športoví fanúšikovia budú spokojní s modelom so 7x zväčšením, zatiaľ čo poľovníci budú potrebovať 10x alebo väčšie zväčšenie na sledovanie na veľkú vzdialenosť. Majte na pamäti, že pre mnohých používateľov môže byť ťažké stabilne a dlhodobo držať ďalekohľad väčší ako 10x42, preto pri prezeraní modelov s väčším zväčšením alebo väčšími objektívmi, a teda ťažších, zvážte použitie statívu.
Číslo "42" v našom ďalekohľade 10x42 označuje priemer objektívu (prednej šošovky) v milimetroch. Keďže šošovky často tvoria najväčšiu časť optiky, ovplyvňuje to celkovú veľkosť a hmotnosť ďalekohľadu a množstvo svetla, ktoré dokáže udržať. Väčšie objektívy vo všeobecnosti prepúšťajú viac svetla ako menšie objektívy, čo znamená, že snímky sú jasnejšie, ostrejšie a jasnejšie. Väčšie objektívy však zvyšujú aj objem a hmotnosť, takže pri rozhodovaní o tom, či sú niektoré modely pohodlné na prenášanie, skladovanie, držanie a používanie, je potrebné zvážiť určité kompromisy.
Dalekohľad so zväčšením
Dalekohľady s premenlivým zväčšením sú uvedené ako 10-30x60. V tomto príklade je zväčšenie 10x na dolnom konci a 30x na hornom konci. Väčšina modelov má páčku alebo koliesko na dosah ruky, takže si môžete nastaviť zväčšenie bez toho, aby ste museli meniť rukoväť alebo sťahovať okuláre z očí. Hoci zoomy ponúkajú väčšiu všestrannosť, niekde v rozsahu zoomu môže dôjsť k viditeľnému zhoršeniu jasu a ostrosti obrazu, pretože optická dráha a fyzikálne vlastnosti hranolov boli optimalizované pre jeden výkon a kvalita obrazu môže pri takomto zväčšení na diaľku utrpieť.
Výstupný žiak
Výstupná zrenica je veľkosť zaostreného svetla, ktoré dopadá do oka. Ak chcete určiť výstupnú pupilu, držte ďalekohľad osem až desať centimetrov od tváre a všimnite si malé svetelné body v strede okulárov. Priemer výstupnej pupily, ktorý by mal byť vždy väčší ako zrenica vášho oka, je priamo ovplyvnený priemerom objektívu a zväčšením. Zrenica ľudského oka sa pohybuje od 1,5 mm pri svetle do 8 mm v tme. Ak je priemer výstupnej pupily ďalekohľadu menší ako zrenica vášho oka, bude sa vám zdať, že sa pozeráte cez kukátko. Nezabudnite, že s vekom sa oči menej rozširujú, takže výstupná zrenica sa stáva dôležitejšou, keď používateľ starne.
Priemer výstupnej pupily binokulárneho ďalekohľadu sa určí vydelením prednej šošovky zväčšením: binokulárny ďalekohľad 10x42 má priemer výstupnej pupily 4,2 mm. Tá je veľkorysá a zvyčajne väčšia ako očná zrenica. Ďalekohľad 10x25 má však výstupnú pupilu len 2,5 mm, čo je menej ako priemerná dilatácia zreničky, a preto je ťažšie vidieť cez ňu.
Dalekohľady so zväčšením môžu mať pri malom zväčšení úplne prijateľný priemer výstupnej pupily, ale pri veľkom zväčšení je o niečo menší. Napríklad tieto ďalekohľady 10-30x60 majú zväčšenie 10x na spodnom konci a 30x na hornom konci. Pri 10-násobnom zväčšení je priemer výstupnej zrenice úctyhodných 6 mm, ale pri 30-násobnom zväčšení je to len 2 mm.
Naše poradenstvo
Poľovníci, pozorovatelia vtákov a astronómovia by mali používať zväčšenie 8x alebo menšie a objektívy so svetelnosťou nad 50 mm, aby dosiahli široké výstupné pupily, napríklad ďalekohľad 8x56. S takýmto zväčšením a clonou je možné ho používať aj uprostred noci, pretože výstupná pupila úplne zakryje dopadajúci obraz zornicou a zlepší vaše videnie napriek tmavému prostrediu. Tento typ konfigurácie by mali zvážiť aj vodáci, pretože široká výstupná pupila pomáha minimalizovať dezorientáciu, ktorá často nastáva pri pohľade do ďalekohľadu počas jazdy na vode alebo vo vlnách.
Úľava pre oči
Okulový reliéf je optimálna vzdialenosť okulára od oka alebo ohniska, v ktorom svetlo prechádza cez šošovku oka (okulára). Výrobcovia inštalujú na okuláre očnice, aby sa oči používateľa dostali do správnej vzdialenosti od okulárov, čo uľahčuje ich používanie. Ak nosíte okuliare, šošovky umiestnia okuláre mimo vzdialenosti vašich očí, čo ovplyvní kvalitu obrazu a vašu schopnosť zaostriť. Mnohé ďalekohľady ponúkajú možnosť nastavenia dioptrií na jednom z okulárov, takže väčšina používateľov môže zaostrovací systém prispôsobiť svojim očným receptorom a používať ďalekohľad bez okuliarov. Ak sa o ďalekohľad delíte s inými používateľmi, okuláre sú často nastaviteľné. Jednoduché okuláre sa jednoducho vyklopia, aby sa okuliare priblížili k šošovke okulára. Ďalším typom sú nastaviteľné okuláre, ktoré sa otáčajú dovnútra a von, aby sa nastavila presne tá správna vzdialenosť pre každého používateľa.
Všeobecne možno povedať, že modely s dlhším očným reliéfom majú menšie zorné pole ako cenovo porovnateľné modely s kratším očným reliéfom. Dosiahnutie vynikajúceho výkonu v oboch kategóriách je nákladný proces optického inžinierstva. Vždy je dobré mať široké zorné pole. Rozhodnite sa teda, aký zorný uhol potrebujete, a kúpte si ďalekohľad, ktorý ponúka čo najširšie zorné pole. Zorné pole je podrobnejšie opísané nižšie.
Sklo, hranoly a povrchová úprava
Sklo
Typ a kvalita skla použitého na šošovky a hranoly závisí od typu a kvality skla. Ak nie je správne vybrúsený a vyleštený, môže zvláštne ohýbať svetlo, takže farby vyzerajú skreslené alebo rozostrené, alebo spôsobuje skreslenie na okrajoch. Špeciálne sklá, ako napríklad sklo s nízkym alebo veľmi nízkym rozptylom, sú navrhnuté tak, aby prakticky nedochádzalo k skresleniu a lepšie prepúšťali svetlo bez jeho ohýbania. Výsledné obrázky sú vo všeobecnosti jasnejšie, ostrejšie, s vernejším podaním farieb a vyšším kontrastom.
Takisto ponúkame ďalekohľady vyrobené z ekologického skla. Tento všeobecný pojem sa vzťahuje na sklo šetrné k životnému prostrediu, v ktorom sa nepoužíva olovo ani arzén. To môže, ale nemusí mať vplyv na kvalitu obrazu, ale ak sa šošovky ďalekohľadu poškodia alebo ak budete musieť ďalekohľad zlikvidovať, môžete si byť istí, že neprispievate k ďalšiemu chemickému znečisteniu.
Prizmy BK4, BK7 a SK15
V úvodných kapitolách sme sa venovali dvom hlavným typom konštrukcie hranolov, ale okrem toho majú na kvalitu obrazu veľký vplyv aj materiály, z ktorých sú hranoly vyrobené. BAK4 alebo tyčové korunové sklo sa považuje za najlepší typ materiálu hranolov. Má vysoký index lomu a nižší kritický uhol ako iné materiály, čo znamená, že lepšie prepúšťa svetlo a menej svetla sa stráca v dôsledku vnútorných odrazov - napríklad v dôsledku vnútorných bublín zachytených počas výrobného procesu.
Sklo BK7 je pravdepodobne najčastejšie používaným materiálom pre ďalekohľady. Je síce o niečo menej kvalitné ako BAK4, ale stále ide o optické sklo, čo znamená, že má vynikajúcu priepustnosť svetla a obmedzený počet vnútorných nedokonalostí.</p
Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či váš teleskop používa BAK4 alebo BK7, je otočiť ho, držať ho vo vzdialenosti 15 až 20 cm, pozrieť sa na objektív a pozorovať výstupnú pupilu. Ak je v celkovom zakrivení obrazu badateľné skreslenie, ďalekohľad je vybavený hranolmi BK7. Hranoly BAK4 majú okrúhlejšiu výstupnú pupilu, čo vedie k lepšiemu prenosu svetla a ostrosti hrán. Sklo SK15 je atypický materiál, ktorý predstavuje strednú cestu medzi dvoma vyššie uvedenými hranolmi. Má vyšší index lomu ako vyššie uvedené hranoly, ale jeho disperzia (meraná na Abbeho stupnici) je práve medzi hranolmi BAK4 a BK7. Obrazy videné cez hranoly SK15 sú veľmi jasné a kontrastné.
Povrchy
Povrchová úprava objektívu
Povrchové úpravy šošoviek sú vrstvy aplikované na povrch šošoviek, ktoré znižujú odlesky a reflexy, zvyšujú priepustnosť svetla a kontrast a pomáhajú farbám vyzerať živšie. Akékoľvek odrazené svetlo je svetlo, ktoré sa nikdy nedostane k očiam diváka, takže odstránením odrazov je obraz jasnejší a ostrejší. Vrstvy sú vo všeobecnosti dobré, ak niečo robia. Je ľahké naniesť na objektív lacnú povrchovú úpravu, ktorá mu dodá chladne vyzerajúci oranžový odtieň, ale táto úprava nemusí pomôcť zlepšiť kvalitu obrazu. Ak nemáte možnosť vyskúšať si ďalekohľad pred kúpou, najlepšie je preskúmať značku, vyhľadať recenzie používateľov a klásť otázky. Pojmy ako potiahnuté, viacnásobne potiahnuté a plne viacnásobne potiahnuté sa vzťahujú na miesto a typ použitých procesov potiahnutia. Najzákladnejšie sú šošovky s povrchovou úpravou, čo znamená, že aspoň jeden povrch šošovky má aspoň jednu vrstvu povrchovej úpravy. Viacvrstvový náter znamená, že je pokrytých viacero povrchov a/alebo že na každý povrch bolo nanesených viacero vrstiev náterov. Úplne viacvrstvová povrchová úprava znamená, že na všetky povrchy, vnútorné aj vonkajšie, bolo nanesených viacero vrstiev. Táto úprava poskytuje najvyššiu úroveň priepustnosti svetla, jasu, kontrastu a podania farieb. Na vrchnej strane je širokopásmový, úplne viacvrstvový povlak. Tieto povlaky sú navrhnuté tak, aby boli účinné v širokom rozsahu vlnových dĺžok a ponúkali najlepší výkon.
povlaky prizmy
Dodatočné vrstvy objektívu sú vrstvy hranolov, ktoré zvyšujú odrazivosť svetla a zlepšujú jas a kontrast obrazu. Hoci mnohí výrobcovia používajú štandardné reflexné povlaky, najvyššia trieda povlakov hranolov sa nazýva dielektrické povlaky, ktoré prepúšťajú takmer 100 % svetla cez hranol, čo vedie k jasnejšiemu a kontrastnejšiemu obrazu.
Ďalší typ povrchovej úpravy hranolov, ktorý sa používa len na strešných hranoloch, sa nazýva "fázová korekcia". Vzhľadom na spôsob, akým strešné hranoly odrážajú svetlo, sa svetlo pri prechode cez objektív rozdelí na dva samostatné lúče, ktoré prechádzajú nezávisle od seba cez sústavu hranolov. Pri lúčoch dochádza k "fázovému posunu", keď jeden lúč dopadne na šošovku okulára o zlomok sekundy skôr ako druhý lúč. Keď sa tieto dva lúče v objektíve okulára skombinujú, sú mierne mimo fázy, čo môže ovplyvniť vyváženosť a podanie farieb. Pomocou špeciálnych povlakov na hranole sa rýchlejší lúč svetla spomalí tak, aby sa vyrovnal pomalšiemu lúču, čím sa pri stretnutí s objektívom okulára opäť dostane do fázy - výrazne sa zlepší farba, jasnosť a kontrast v porovnaní s hranolovými ďalekohľadmi bez fázovej korekcie. Za normálnych okolností si väčšina používateľov rozdiel nevšimne, ale profesionálni používatelia a vášniví pozorovatelia vtákov ho môžu potrebovať, aby videli dôležité detaily z väčšej vzdialenosti alebo pri slabom osvetlení. Keďže Porro hranoly netrpia fázovým posunom, tieto povlaky sa na nich nepoužívajú.
Úhol a zorné pole
Uhol pohľadu
Pojmy "zorný uhol" a "zorné pole" sa navzájom dopĺňajú. Oba pojmy opisujú horizontálne merané množstvo scenérie, ktoré je viditeľné pri pohľade cez ďalekohľad. Predstavte si, že stojíte uprostred obrovského koláča pizze; teleskop so zorným poľom 6,3 stupňa by pri pohľade von ukázal divákovi 6,3-stupňový "kúsok" koláča z plných 360 stupňov.
Ďalší spôsob vyjadrenia zorného uhla je zdanlivý zorný uhol (AAoV). To sa približne vypočíta tak, že sa vezme AoV a vynásobí zväčšením. Ak má teda ďalekohľad 10x42 z predchádzajúceho príkladu zorný uhol 6,3 stupňa, jeho zdanlivý zorný uhol je 63 stupňov. Zorný uhol je uhol zväčšeného zorného poľa pri pohľade cez ďalekohľad, takže čím väčší je zdanlivý zorný uhol, tým väčšie je zorné pole, ktoré možno vidieť aj pri veľkom zväčšení. Vo všeobecnosti sa hodnota AAoV väčšia ako 60 stupňov považuje za širokouhlú. Inžinieri spoločnosti Nikon vyvinuli vlastný matematický vzorec na určenie AAoV (pozri nižšie), ktorý je presnejší a presnejší, takže uhol je v priemere menší, ale väčšina optického priemyslu naďalej používa prvý vzorec kvôli konzistentnosti a jednoduchosti.</p
an ω' = Γ x tan ω
Efektívne zorné pole: 2ω'
Reálne zorné pole: 2ω
Zväčšenie: Γ
Naše poradenstvo
Ak pri kúpe ďalekohľadu uvidíte číslo stupňa bez označenia, pamätajte, že ak je to nízke číslo, napríklad 6,3 alebo 7,8, ide o skutočný zorný uhol, ktorý sa vzťahuje na uhol na objektíve. Ak je to vysoké číslo, napríklad 55 alebo 68, ide o zdanlivý zorný uhol.
Zorné pole
Zorné pole sa vyjadruje v metroch na vzdialenosť 1 000 metrov v stopách a predstavuje šírku viditeľnej oblasti, ktorú možno vidieť bez toho, aby ste museli pohnúť ďalekohľadom. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie je zväčšenie a čím menší je objektív, tým užšie je zorné pole.
Pri troche znalostí môžete zvyčajne prísť na všetky tieto spôsoby vyjadrenia toho, koľko môžete vidieť, ak viete trochu počítať:
V prvom rade musíte vedieť, že 1 stupeň = 52,5 stopy vo výške 1 000 stôp. Odtiaľ môžete začať počítať.
Takže ak máte ďalekohľad 8x42 a zorné pole je 360', môžete vypočítať, že AoV je 6,9 stupňa (360 ÷ 52,5) a zdanlivý AAoV je 55,2 stupňa (6,9 x 8). Ak tieto základné vzorce obrátite, môžete extrapolovať akúkoľvek inú hodnotu.
Ukážte vzťah medzi zväčšením a ohniskovou vzdialenosťou: ak by sa namiesto uvedeného ďalekohľadu použil ďalekohľad s 10-násobným zväčšením a zorný uhol by bol rovnaký, zorný uhol by zostal 6,9 stupňa, ale zdanlivý uhol by sa zväčšil na 69 stupňov.
Minimálna zaostrovacia vzdialenosť (najkratšia zaostrovacia vzdialenosť).
Môže sa to zdať zvláštne, pretože celá myšlienka ďalekohľadu spočíva v pozorovaní vzdialených vecí a pre väčšinu používateľov je to absolútna pravda. Je však dosť nadšencov, ktorí používajú ďalekohľad na pozorovanie vtákov alebo hmyzu. Mnohí pozorovatelia vtákov chcú mať minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť, ktorá im umožní vidieť drobné detaily vtákov - napríklad krídla, tvar zobáka alebo znaky na hlave - počas kŕmenia. Zaostrovacia vzdialenosť menšia ako 3 metre je u binokulárneho ďalekohľadu plnej veľkosti pozoruhodná. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť sa zvyčajne zvyšuje s rastúcim zväčšením. Používatelia, ktorí majú záujem o malú zaostrovaciu vzdialenosť, by mali zvážiť použitie väčších objektívov a obmedziť zväčšenie na približne 8x.
Typy ďalekohľadov
Táto časť opisu je určená na diskusiu o niektorých konštrukčných vlastnostiach, ktoré sa týkajú skôr tvaru a funkcie optiky než jej výkonu.
Otvorený alebo zatvorený záves označuje centrálnu časť, ktorá spája dva optické tubusy v teleskope so strešným hranolom. Centrálny záves a zaostrovací mechanizmus sú zvyčajne umiestnené v tele. Tým sa síce posilňuje záves a mechanizmus, ale uzavretý mostík zabraňuje tomu, aby ste ďalekohľad uchopili prstami. Pri otvorenom mostíku je zaostrovací mechanizmus zvyčajne umiestnený v blízkosti okulárov a ďalšia stabilizačná časť smerom k objektívom, pričom stredná časť zostáva otvorená. To umožňuje nielen pohodlné uchopenie, ale aj zníženie celkovej hmotnosti optiky.
Zaostrovanie
Väčšina ďalekohľadov používa centrálny zaostrovací systém. Hlavné zaostrovacie koliesko je namontované na mostíku medzi oboma okulármi a pohybuje nimi symetricky. Na centrálne zaostrovanie má mnoho výrobcov na jednom z okulárov koliesko na nastavenie dioptrií, ktoré umožňuje jemné doladenie zaostrenia podľa individuálnych dioptrických potrieb. Výšku dioptrickej korekcie určuje každý výrobca, zvyčajne podľa modelu, a môže byť určená pre ľavé alebo pravé oko, prípadne pre obe. V niektorých modeloch je dioptrická korekcia integrovaná do centrálneho zaostrovacieho mechanizmu.
Existujú ďalšie dva režimy zaostrovania: individuálne a bez zaostrenia. Modely s individuálnym zaostrovaním eliminujú centrálny zaostrovací mechanizmus a umožňujú každému okuláru zaostrovať nezávisle. Hoci to umožňuje mimoriadne jemné a presné zaostrenie, je to často frustrujúce, keď sa používa v spojení s iným pozorovateľom, a malo by sa o tom uvažovať len vtedy, keď je len jeden hlavný používateľ. Týmto systémom sú vybavené mnohé námorné a astronomické modely. Ďalekohľady bez zaostrovania nemajú zaostrovacie mechanizmy. Spoliehajú sa na to, že obraz zaostríte očami, aby ste sa mohli sústrediť na krajinu a vychutnať si výhľad. Niektorí používatelia s výnimočne slabým zrakom by sa pravdepodobne mali vyhýbať modelom s rozostreným obrazom, pretože môžu veľmi namáhať oči a spôsobovať nepríjemné pocity, ako napríklad únavu očí alebo bolesti hlavy.
Naše poradenstvo
Ak plánujete ďalekohľad zdieľať alebo ho používať na rôzne vzdialenosti, vyberte si modely s centrálnym zaostrovaním. V astronómii alebo na mori ponúka individuálne zaostrovanie najostrejší pohľad a nemusíte príliš často upravovať zaostrenie, pretože zaostrujete na "nekonečno" (vzdialené objekty), kde sa zaostrenie príliš nemení.
Vodotesnosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom a hmle
Mnohé ďalekohľady nie sú odolné voči poveternostným vplyvom, niektoré sú vodotesné a iné sú odolné voči vode a hmle. Hodnotenie určuje, za akých podmienok by sa optika mala alebo mohla používať.
Nie je hodnotená odolnosť
Dalekohľady, ktoré nie sú odolné voči poveternostným vplyvom, by sa nemali používať v daždi alebo na mori, pretože sa do nich môže dostať vlhkosť. Keď sa voda dostane do optických trubíc, môže sa zrážať na vnútornej strane šošovky (tzv. "zahmlievanie"), zhoršovať videnie a nakoniec viesť k vnútornej korózii a hrdzaveniu.
Odolnosť voči poveternostným vplyvom
Často, ale nie vždy, sa v optike používa nejaký druh tesnenia - O-krúžok alebo tesnenie - na zabránenie prenikaniu vlhkosti do optických trubíc, napríklad z bežnej vlhkosti alebo svetelnej hmly. Ďalekohľad odolný voči poveternostným vplyvom môžete používať vo vlhkom prostredí bez toho, aby sa poškodil. Vzduch vo vnútri optickej trubice je pravdepodobne len okolitý vzduch z továrne, kde boli zmontované, a zvyčajne má veľmi nízky obsah vlhkosti v dôsledku klimatizácie a iných faktorov. To znamená, že ďalekohľady po vybalení z krabice by nemali mať problémy so zahmlievaním za väčšiny bežných podmienok, aj keď sú utesnené O-krúžkom alebo tesnením.
Vodotesnosť
Tieto ďalekohľady sú utesnené O-krúžkami, ktoré zabraňujú prenikaniu vlhkosti, ale napriek tomu sa môžu zahmlievať. V závislosti od konštrukcie a utesnenia sa niektoré vodotesné ďalekohľady ponárajú aj na rôzne dlhý čas. Niektorí výrobcovia hodnotia svoje ďalekohľady pre obmedzené hĺbky na obmedzený čas, zatiaľ čo iní sa riadia štandardnými vojenskými špecifikáciami a určujú ich pre oveľa väčšie hĺbky.
Odolnosť proti zahmlievaniu
K zahmlievaniu dochádza, keď vzduch v optických trubiciach obsahuje vlhkosť. Pri prechode z teplej miestnosti do chladného vonkajšieho prostredia môže na vnútornej strane šošoviek kondenzovať vlhkosť a spôsobiť ich zahmlievanie. Ďalekohľady, ktoré sa nezamlžujú, sú naplnené plynmi, ako je dusík alebo argón, prípadne ich kombináciou, ktoré zabraňujú zahmlievaniu. Plyn je suchý a do optických trubíc sa vstrekuje pod tlakom, ktorý udržuje tesnenia a O-krúžky pevne na mieste.
Často kladená otázka znie: "Aký je rozdiel medzi dusíkom a argónom?". Pri rýchlom vyhľadávaní v Googli nájdete množstvo odkazov na fóra, kde majú ľudia na túto tému veľmi vyhranené názory a vedú na túto tému množstvo online hádok. Stručná odpoveď je, že pre drvivú väčšinu ľudí nie je medzi nimi veľký rozdiel z hľadiska výkonu. Oba plyny zabraňujú prenikaniu vlhkosti a zabraňujú vnútornému zahmlievaniu. Ak sa zahĺbite do chémie a pozriete sa na diagram jednotlivých molekúl, zistíte, že molekuly argónu sú väčšie ako molekuly dusíka. Z tohto dôvodu sa niektorí výrobcovia domnievajú, že väčšie molekuly argónu sa ťažšie dostanú von z tesnenia, čím sa plyn dlhšie udrží vo vnútri, a tým si dlhšie zachová svoje vodotesné a hmlotesné vlastnosti. Z praktického hľadiska, ak máte optiku s jedným z týchto suchých plynov, máte náskok pred konkurenciou.
Naše poradenstvo
Pamätajte si, že všetky ďalekohľady odolné voči hmle sú vodotesné, ale NIE všetky vodotesné ďalekohľady sú odolné voči hmle.
Telo ďalekohľadu
Telo je rám ďalekohľadu, v ktorom sa nachádza celá optika.
Hliník
Najobľúbenejším materiálom na trhu je zväčša hliník, presnejšie hliníková zliatina. Hliník je ľahký a pevný, lacný, ľahko sa s ním pracuje a navyše je prirodzene odolný voči korózii.
Magnézium
Ďalšia kovová zliatina, horčík, sa používa pre svoj vysoký pomer pevnosti a hmotnosti. Keďže všetko je rovnaké pre dva rovnaké ďalekohľady, len jeden má hliníkové telo a druhý horčíkové, horčíkový bude o niekoľko uncí ľahší. Prečo je to dôležité? Ak plánujete držať ďalekohľad pri očiach dlhší čas, ľahšia optika vás bude menej unavovať. Horčík je veľmi pevný, takže vydrží hrubé zaobchádzanie a jeho výhodou je odolnosť proti korózii.
Polykarbonát
Polykarbonát je polymérna živica, ktorá sa dodáva v mnohých zloženiach s rôznymi vlastnosťami. Vo všeobecnosti majú všetky podobné vlastnosti, ako je jednoduchosť spracovania, nízke náklady, odolnosť proti korózii a pevnosť. Hlavnou výhodou použitia polykarbonátu je jeho teplotná odolnosť. Pri používaní optiky v extrémnych podmienkach (najmä v chlade) zostáva šasi na neutrálnej teplote - na rozdiel od kovov, ktoré sa môžu ochladiť, ak im poskytnete dostatok času. Dôležitejšie je, že kov sa pri teplotných zmenách rozpína a zmršťuje, takže v priebehu rokov môže neustály pohyb vytiahnuť optiku z tubusu a zabrániť strate ostrosti. Keďže polykarbonáty sa nerozťahujú a nezmršťujú, táto možnosť sa na ne nevzťahuje.
Naše poradenstvo
Nenechajte sa oklamať slovami ako "kvalita lietadla" - nič vám nehovoria o kvalite zliatiny. Položte si otázku: Ktorých častí lietadla sa to týka? Konzola, ktorá podopiera podvozok, alebo konzola, ktorá podopiera podnos na občerstvenie? Z technického hľadiska sú obidve "letecké", pretože sa používajú v lietadle. Pokiaľ výrobca nevydá špeciálnu zliatinu, ako napríklad 6061-T6, ktorá má overiteľné špecifikácie - stačí vedieť, že hliník je ľahký a pevný, a nechať to tak..... a neplatiť za módne slová, ktoré nič neznamenajú.
Vanguard VEO ED 1250 binokulárny ďalekohľad 12x50mm
298,83 € bez DPH
Konus WoodLand 10x42 ďalekohľad
78,50 € bez DPH
Celestron TrailSeeker 8x42 ED binokulárny ďalekohľad
575,17 € bez DPH
Celestron TrailSeeker 10x42 ED binokulárny ďalekohľad
575,17 € bez DPH
Celestron Outland X 10x50 binokulárny ďalekohľad
178,50 € bez DPH
Celestron Nature DX 8x42 ED binokulárny ďalekohľad
301,25 € bez DPH
Celestron Nature DX 12x50 ED binokulárny ďalekohľad
367,42 € bez DPH
Celestron Nature DX 10x50 ED binokulárny ďalekohľad
357,92 € bez DPH
Celestron Nature DX 10x42 ED binokulárny ďalekohľad
301,25 € bez DPH
Braun ďalekohľad 7x50 čierny
57,25 € bez DPH
Braun ďalekohľad 10-30x60 ZOOM čierny
70,50 € bez DPH
Konus Tornado 7x50 námorný ďalekohľad
264,75 € bez DPH
Nikon Prostaff P3 8x42 ďalekohľad
234,92 € bez DPH
Nikon Prostaff P3 10x42 ďalekohľad
247,50 € bez DPH
Nikon Prostaff P3 8x30 ďalekohľad
195,75 € bez DPH
Nikon Prostaff P3 10x30 ďalekohľad
208,33 € bez DPH
Nikon DCF Sportstar EX 10x25 Charcoal Grey
138,42 € bez DPH
Nikon ďalekohľad CF WP Action EX 16x50
327,17 € bez DPH
Nikon ďalekohľad CF WP Action EX 10x50
288 € bez DPH
Nikon ďalekohľad CF Travelite EX 8x25
170,58 € bez DPH
Nikon ďalekohľad CF Mikron 7x15, čierny
449,58 € bez DPH
Nikon ďalekohľad 10x35 E II CF WF
919,42 € bez DPH
Nikon CF Aculon A211 Zoom 8-18x42
222,33 € bez DPH
Nikon CF Aculon A211 10x50
170,58 € bez DPH
Nikon 8x30 DCF Monarch HG ďalekohľad
939,50 € bez DPH
Nikon 10x30 DCF Monarch HG ďalekohľad
992,08 € bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom ďalekohľad (biely)
197,17 € bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom ďalekohľad (modrý)
197,17 € bez DPH
Nikon 8-24x25 CF Sportstar Zoom ďalekohľad (čierny)
197,17 € bez DPH
Nikon 7x50CF OceanPro CF WP Global Compass ďalekohľad
522,92 € bez DPH
Nikon 8x21 CF Aculon T02 kompaktné ďalekohľad (biely)
79,67 € bez DPH
Nikon 8x21 CF Aculon T02 kompaktné ďalekohľad (červený)
79,67 € bez DPH
Nikon 8x21 CF Aculon T02 kompaktné ďalekohľad (modrý)
79,67 € bez DPH
Nikon 10x21 CF Aculon T02 kompaktné ďalekohľad (čierny)
92,25 € bez DPH
Celestron Cometron 7x50mm Porro binokulárny ďalekohľad
80,67 € bez DPH
Celestron Nature DX 12x56 binokulárny ďalekohľad
339,08 € bez DPH
Celestron Nature DX 10x56 binokulárny ďalekohľad
339,08 € bez DPH
Celestron Nature DX 10x42 binokulárny ďalekohľad
225,75 € bez DPH
Celestron Nature DX 8x42 binokulárny ďalekohľad
225,75 € bez DPH
Celestron Nature DX 8x32 binokulárny ďalekohľad
187,92 € bez DPH
Celestron TrailSeeker 10x42 binokulárny ďalekohľad
405,17 € bez DPH
Celestron TrailSeeker 8x32 binokulárny ďalekohľad
376,83 € bez DPH
Celestron Nature DX 10x32 binokulárny ďalekohľad
206,83 € bez DPH
Celestron Skymaster 12x60 binokulárny ďalekohľad
131,25 € bez DPH
Nikon ďalekohľad DCF Sportstar EX 8x25, strieborný
124,42 € bez DPH
Nikon ďalekohľad DCF Sportstar EX 10x25, strieborný
138,42 € bez DPH
Nikon ďalekohľad DCF Monarch 5 8x56
731,50 € bez DPH
Nikon ďalekohľad DCF Monarch 5 16x56 (TRA-3)
784,08 € bez DPH