Gabriela Karlíková
Gabriela Karlíková
Špecialista na okamžitú fotografiu

"Technológie od čias priekopníctva značne pokročili, napriek tomu je okamžitá fotografia vo svojej najjednoduchšej podobe na vzostupe. Ak chcete veľmi kvalitnú okamžitú fotografiu v rôznych formách termosublimačnej tlače, je to možné a paradoxne cenovo výhodnejšie, ale zábava a takmer primitívna jednoduchosť je to, čo si našlo svojho zákazníka a stále si drží mimoriadnu popularitu. A to je dobre, fotografovanie má byť o zdieľaní emócií a zážitkov a Instax to dokonale spĺňa ...

xxx

Simple Collapsible

Simple collapsible

Co je to instantní fotoaparát?

Instatní fotoaparáty

Fotoaparáty na okamžitý film využívají technologii okamžitého tisku nebo vyvolání fotografie ihned po pořízení fotografie. Instaní fotografie jsou skvělé jako dárek na večírcích, upomínka do peněženky a nebo pro kreativní tvorbu a zdobení svého bezprostředního okolí, domova, pokoje.

Instatní - okamžitou fotografii vyvinul, proslavil a zpopularizoval Polaroid, kdy největšího věhlasu zažil v 70 a 80 letech 20. století. V roce 2008 zcela ukončil veškerou produkci ve prospěch digitální fotografie. Svůj nebývalý comeback zažívá instatní fotografie od roku 2015 prostřednictvím společnosti Fujifilm známý jako Instax.

Instax se nesnaží nahradit klasickou fotografii, nesnaží se ohromit kvalitou, právě naopak. Premisou Instaxu a technologií založených na instatním chemickém procesu je zábava, jednoduchost a bezprostřednost. Není nad to sledovat, jak se čerstvě pořízená fotografie vyvolává přímo před vašima očima.

Technologie instatních fotoaparátů

Protože od dob Polaroidu technologie značně pokročily, nelze chápat instatní fotografii v celé své šíři jen jako chemický proces po osvitu chemicky citlivého materiálu. Tedy tak jak jej známe u původního Polaroidu a nebo technologie Instax v provedení Wide, Mini a Square.

Další z využívané technologe je termosublimační tisk, který je kvalitativně srovnatelný s běžně vyvolanou fotografií v laboratoři a nebo inkoustovém tisku. Výhodou mimo to je možnost výběru a tisku jen povedených fotografií, ale uchování fotografií v digitální podobě na paměťové kartě nebo vestavěné paměti fotoaparátu. V principu se tedy jedná o klasický digitální kompakt s integrovanou termosublimační tiskárnou. Takovou technologii využívá Canon označovanou jako Zoemini nebo Polaroid jako Zink.

Výhody a nevýhody chemického procesu Instax

  • Okamžitě vytištěná fotografie
  • Neotřelý jedinečný design
  • Množství estetických doplňků
  • Pevně daný rozměr fotografie Wide, Mini, Square
  • Horší kvalita v porovnání s fotografií z labu a nebo termosublimačním tiskem
  • Nemožnost vytisknou více tisků od jedné fotografie
  • Nemožnost kontroly snímku před tiskem

Výhody a nevýhody termosublimačního tisku Zoeminy

  • Okamžitě vytištění snímku

Instatní tiskárny

Instatní tiskárny jsou krokem snažící se vyřešit potřebu okamžité fotografie, ale vyfotografovanou telefonem. U instatních tiskáren se lze rozhodnout opět mezi technologií klasického chemického vyvolání a termosublimačním tiskem.

Bavme se od fotografování až po prezentaci fotografií

Protože už vlastní fotografování je zábavou, určitě se hodí veselé doplňky. Rozverné mohou být i doplňky fotoaparátu, pouzdra, řemínky ...

Protože je instatní fotografie především zábavou, ocení každý příznivce možnost si s fotografiemi náležitě vyhrát. Myslíme na Vás s výběrem všemožných alb dle formátů fotografií, ale i nejrůznějších formách prezentace.