Softboxy
"Softboxy sú označením pre tvarovacie zariadenia (modifikátory) svetla určené na rovnomerné rozptýlenie a zmäkčenie svetla. Softbox môže byť aj reflexný dáždnik vybavený difúzorom, takže sa tu nebudeme držať konvencií. Za softbox možno označiť prakticky čokoľvek, čo slúži na rozptyl a zmäkčenie svetla. Mäkké svetlo používame pri portrétovaní, kde má jeho zmäkčenie za následok, že prechody tieňov sú pozvoľnejšie a menej ostré. Softboxy sa líšia tvarom výstupu, hĺbkou, konštrukciou a predovšetkým bajonetom, ktorý umožňuje pripevnenie na telo blesku alebo kontinuálneho svetla."
Ako som už spomínal, hlavný rozdiel spoznáte na prvý pohľad, a to je skutočný tvar softboxu. Aj keď softbox zmäkčuje svetlo, neznamená to, že ako zdroj svetla by nemal byť viditeľný v odrazených plochách objektov alebo v očiach modelky. Podobne môže byť prúd zmäkčeného svetla len lokálny a môže dopĺňať celkový obraz osvetlený iným typom svetla.
Stripbox
Ako už názov napovedá, páskové softboxy sú úzke obdĺžnikové softboxy, ktoré sa používajú na osvetlenie obrysov tváre alebo celej postavy. Pri fotografovaní produktov možno rovnaký efekt použiť na zvýraznenie tvaru v kontraste s menej osvetlenými oblasťami alebo tmavým pozadím. V produktovej a reklamnej fotografii sa s týmto efektom stretávame už pri osvedčených fotografických témach ako sú fľaše na víno, farebné sklo alebo fotografia karosérie automobilu.
Octabox
Je to často zneužívaný všeobecný názov pre viacuholníkový softbox, samozrejme, že by to mal byť osemuholník, ale nezaoberajme sa podrobnosťami, zaujíma nás výsledok. Octaboxy sa používajú na osvetlenie portrétov, celých postáv a skupín. Používa sa ako univerzálne zariadenie na tvorbu svetla, ak má byť svetlo celoplošné a pôsobiť čo najprirodzenejšie. Jedným z variantov oktaboxu je tzv. hlboký oktabox alebo deepbox či parabolický softbox, ktorý v porovnaní s klasickým oktaboxom smeruje svetlo viac dopredu, a tým vytvára svetlo na dynamickejšie svetelné efekty.
Štvorcové a obdĺžnikové softboxy
Štvorcové a obdĺžnikové softboxy v pomere približne 1:2 sa používajú na fotografovanie produktov alebo ako výplňové svetlo pri fotografovaní portrétov, jednotlivých postáv alebo skupín.
Lantern, balónový softbox
Jedná sa o typ softboxu, ktorý rozptyľuje svetlo vo všetkých smeroch a má efekt lampy alebo stropného svetla. Tento typ svetla sa používa na fotografovanie interiérov. Tento softbox bol predtým vytvorený pomocou bieleho priepustného dáždnika uzavretého difúznou clonou.
Podlahový softbox
Je to názov pre špeciálny softbox, ktorý je svojou konštrukciou prispôsobený tak, aby svietil čo najnižšie od podlahy smerom nahor.
Dizajn a konštrukcia softboxu
Difúzne plátna
Zvyčajne sa softboxy dodávajú s dvoma difúznymi clonami. Prvý je vnútorný a druhý je vonkajší, ten, ktorý vidíme pri pohľade na softbox. Dvojité zmäkčenie slúži na skutočne rovnomerné rozptýlenie svetla vyžarovaného zábleskovým svetlom a trvalým svetlom, v súčasnosti zvyčajne LED. Odstránením vnútornej difúznej clony môžeme zmeniť vlastnosti svetla a vytvoriť o niečo tvrdší zdroj svetla. Niektoré softboxy sa dodávajú s čiernou voštinou, vďaka ktorej svetlo prúdi priamočiarejšie, a tak ho viac usmerňuje. Táto mriežka alebo voština je obzvlášť užitočná, keď svieti na tmavom pozadí.
Softboxové bajonety
Bajonet, čo je adaptér, ktorý upína konštrukciu softboxu k svetlu, sa používa na jeho pripevnenie k svetlu. Stretnete sa s viac ako desiatimi typmi bajonetov, ale v skutočnosti je adaptér Bowens zďaleka najbežnejší, čo vám značne uľahčí orientáciu.
Konštrukcia kostry softboxu
Pevné
Táto konštrukcia sa skladá zo samostatných tyčí, ktoré sa po zostavení vkladajú do adaptéra softboxu. Toto riešenie je zvyčajne lacnejšie a je vhodné na trvalé umiestnenie vo fotografickom štúdiu.
Dáždnikové
Zakladajú sa na princípe, ktorý poznáme pri rozkladaní dáždnikov. Vďaka tejto konštrukcii sa dá ľahko prenášať a používať v exteriéri.